Česko – Saské Švajčiarsko, 3. – 6. október

Česko – Saské Švajčiarsko, 3. – 6. október

Krajina pieskovcových skál medzi Čechami a Saskom patrí k oblastiam, ktoré ľudia navštevujú pre jej romantickú krásu. Symbolom celej oblasti je Pravčická brána, jedna z najväčších prirodzených skalných brán na našom kontinente. Je považovaná za najkrajší prírodný útvar Českého Švajčiarska.
Dominantou a perlou Saského Švajčiarska je región Bastei s veľkolepými vyhliadkami do prírody a na okolie rieky Labe. Impozantný kamenný most Basteibrücke patrí k najnavštevovanejším miestam tejto časti. Táto rozprávková krajina isto stojí za preskúmanie.

 

Program zájazdu

1. deň

Odchod do Čiech v skorých ranných hodinách.
Děčín, najnižšie položené mesto Čiech ležiace na sútoku riek Labe a Ploučnice.
Zámok Dečín, majestátne sa týčiaci nad riekou Labe. Zámok je najlepšie zachovanou stavbou v štýle saskej renesancie. Severné terasy poskytujú krásne výhľady na mesto a okolie. Najpríťažlivejším miestom zámku je baroková ružová záhrada.
Děčínska výletná reštaurácia Pastýřská stěna stojí na 150 metrovej skale na ľavom brehu rieky Labe a má povesť miesta s najkrajším výhľadom na mesto a Labe. 
Rozhladňa Děčínský Sněžník stojí na najvyššej stolovej hore Českej republiky. Na otvorenú vyhliadkovú plošinu vedie 153 schodov. Z vrcholu je veľmi pekný pohľad na Lužické hory a Českosaské Švajčiarsko.
Presun do Hřenska, ubytovanie v hoteli, večera, nocľah.

2. deň

Národný Park České Švajčiarsko.
Budeme obdivovať krásu Pravčickej brány z okolitých vyhliadok, posedíme si pod jej 26,5 m veľkým oblúkom. K tejto prírodnej bráne patrí neodmysliteľne výletný zámoček Sokolie hniezdo so štýlovou reštauráciou na prízemí.
Jedným z najsilnejších zážitkov bude prechádzka romantickou prírodou pozdĺž toku Kamenice obklopenej z oboch strán hradbou vysokých skál. Na ceste nás čakajú skalné previsy, tunely a úzke mostíky. Dva úseky cesty je možné prejsť iba na loďke,  jedná sa o Edmundovu a Divokú tiesňavu.
Ľudskou silou poháňaná loďka nás prevezie medzi skalným útvarmi a prievozník nás zoznámi s obyvateľmi tiesňav.

3. deň

Saské Švajčiarsko.
Navštívime región Bastei, kde sa môžeme tešiť na kamenný 76 metrový most. Je to najstarší turistický európsky most vôbec a prekleňuje hlbokú priepasť Mardertelle (Kuniu jamu). V okolí Bastei (slov. Bašty) nájdeme nespočetne veľa vyhliadok na okolité skalné veže, ale aj samotný Labský kaňon. Zostúpime do známeho kúpeľného mestečka Kurort Rathen, ktorého námestie nám ponúka plno pohostinstiev na nábreží, obchody so suvenírmi, či skalné divadlo.
Poslednou zastávkou bude horská pevnosť Königstein. Je to najväčšia európska vojenská pevnosť a hrad. Celý objekt pevnosti sa rozkladá na ploche 9,5 hektárov. Skalná plošina odhalí viac ako 50 rozmanitých stavieb a poskytne prekrásny výhľad do údolia rieky Labe, na Saské Švajčiarsko a tiež na východné výbežky Krušných hôr. 

4. deň

Terezín, pevnostné mesto so šachovnicovým pôdorysom a zároveň baroková pevnosť, postavená v čistom slohu francúzskej fortifikačnej školy. Malá pevnosť a pamätník pripomínajú obdobie nemeckej okupácie, kedy sa Terezín stal pre Židov z celej Európy prestupnou stanicou na ceste do vyhladzovacích táborov. 

Expozícia, ktorú zastrešuje Pamätník Terezín, sa sústreďuje na históriu druhej svetovej vojny. Postupne sa zoznámime s celým mestom. Uvidíme Múzeum ghetta v bývalej škole, Magdeburské kasárne, krematórium, židovský cintorín, márnicu, kolumbárium a centrálne námestie s kostolom Vzkriesenia Pána. 

 Návrat domov neskoro večer.

 

Cena zájazdu 352 Eur

 

V cene zájazdu je doprava zájazdovým autobusom, 3x ubytovanie v Hoteli Praha 4* izba Classic/ Standard, 3x polpenzia (2 chodové MENU), služby sprievodcu, zákonné poistenie CK.

Cena nezahŕňa pobytovú daň 2 Eur/ noc, miestenku v autobuse 8 Eur, príplatok za 3. chod – dezert 6 Eur/ pobyt, príplatok za izbu Panorama/ Superior/ Sunny 15 Eur/pobyt, Suite 27 Eur/ pobyt.
Vstupné orientačne: Zámok 150/110/80 Kč,  NP České Švajčiarsko 80 + 140 Kč, pevnosť Königstein 15 Eur, Pamätník Terezín kombi lístok 280/220 Kč 

NA ZÁVER
Dečín sa rozkladá v širokej kotline na oboch brehoch rieky Labe. Z jednej strany sa týči monumentálny zámok, z druhej skala nazývaná Pastýřská stěna s výletnou reštauráciou.
Severne od mesta sa rieka zavrtáva do rozprávkovej krajiny Labských pieskovcov. V okolí nájdeme množstvo rozhľadní na čele s Děčínskym Sněžníkom.
Pevnosť Terezín založil v roku 1780 cisár Jozef II a na počesť svojej matky Márii Terézie ju pomenoval Terezín.