Čarovný Halštat, jazerá a hory Soľnej komory

Čarovný Halštat, jazerá a hory Soľnej komory

Rozprávkovo krásna  Soľná komora (Salzkammergut) je jeden z najúžasnejších kútov Európy. Snáď žiadna iná oblasť Rakúska nemá takú pestrú ponuku prírodných a historických cieľov. Nádherné výhľady na vrcholy Álp i do romantických údolí, blankytne modré jazerá, ktorých brehy lemujú kúzelné historické mestečká a veľké množstvo ďalších krásnych zážitkov čaká na návštevníkov tohto kraja.

V Hornom Rakúsku nie je pôvabnejšie mestečko ako je Halštat. Stojí na úzkom skalnatom výbežku medzi vápencovými zrazmi a jazerom s rovnomenným názvom. Mesto dalo názov tiež  halštatskej kultúre zo staršej doby železnej. 

Zárukou riadnej dávky adrenalínu je vyhliadka 5 fingers na vrchu Krippenstein v pohorí Dachstein. Vyčnieva zo 400 metrov vysokej skalnej steny až osem metrov do priestoru a ponúka nádherný výhľad na Halštat – svetové kultúrne dedičstvo UNESCO a Halštatské jazero.

 

Program zájazdu

1.deň.

Odchod zo Slovenska do oblasti Soľnej komory a malebného mestečka St. Wolfgang, ležiaceho priamo na brehu jezera Wolfgangsee.  Parným vláčikom sa vyvezieme na horu Schafberg, ktorá je tiež nazývaná perlou Rakúska.  Počas jazdy sa budeme kochať kosodrevinou, trávnatými svahmi a krásnymi výhľadmi na okolie. Na vrchole sa nám otvorí ohromujúca 360° panoráma na sedem jazier v regióne Salzkammergut a na majestátne hrebene Álp.

Plavba na jazere Wolfgansee do mestečka St. Gilgen. Jazero je považované za najkrajšie jazero Soľnej komory, má krištáľovo čistú vodu a patrí k obľúbeným dovolenkovým rajom. 

Dedinka Halštat. Tu sa dozvieme o vzniku vyspelej halštatskej kultúry z obdobia 700 rokov pred Kristom. Už v tomto období sa v kopcoch nad Halštatom ťažila soľ, o čom svedčia aj nálezy tisícok keltských mohýl. Uchváti nás blankytne modré jazero ležiace v objatí majestátnych hôr, z ktorého je pohľad na dedinu najkrajší.

2.deň.

Lanovka na horu Salzberg a krásne výhľady na dedinu Halštat, jazero a okolité vrcholky hôr. Náučným chodníkom sa dostaneme k prastarej soľnej bani, ktorú hravo zdoláme peši, vláčikom, aj šmýkaním po zadku. Krátky film nám priblíži vznik soľného ložiska pred 250 miliónmi rokmi.

Zaujímavosťou Halštatu je aj kostnica, v ktorej sú umiestnené cez 400 rokov staré kosti a pyramída zo zdobených lebiek.  Mesto tvorí prakticky len Tržné námestie a pár uličiek, jeho scenéria je ale skutočne malebná. Pastelové domy, balkóny obsypané muškátmi, drevené móla, prístrešky pre lode nad jazerom, na skalnej vyvýšenine sa týčiaca veža katolíckeho kostola z 15. storočia, cenný mariánsky oltár, to všetko vytvára neopakovateľný obraz mesta. 

Z opačného brehu jazera a dediny Obertraun sa lanovkou vyvezieme na masív Dachsteinu a vrchol Krippenstein. Panoramatickou prechádzkou sa dostaneme k impozantnej vyhliadke 5 fingers, konštrukcii, ktorá pripomína ľudskú ruku s 5 prstami. Vyhliadková plošina ponúka adrenalínový zážitok  nad priepasťou s hĺbkou 400 metrov a výhľady, z ktorých sa vám zatočí hlava. 

 3.deň.

Najväčšie jazero Soľnej komory Attersee. Nenáročná turistika a krásna túra pozdĺž krištáľovo čistého potoka Weisenbach nás zavedie k impozantnému, 50m vysokému vodopádu „Nixenfall„, v ktorom podľa legendy žije morská panna.  

Vydáme sa po stopách známeho umelca Gustáva Klimta. Slávny secesný maliar trávil na Attersee letá v rokoch 1900 až 1916. Promenáda v meste Schörfling. Klimtova záhrada, letný dom Paulick, slávne krojové krajčírstvo Tostmann. 

Nástupné miesta: Prievidza a smer Trenčín

 

Cena zájazdu 249 Eur

 

Cena zahŕňa: dopravu zájazdovým autobusom, sprievodcu CK, 2x ubytovanie s raňajkami, prehliadky podľa programu bez vstupov

Ďalšie poplatky: príplatok za 1-lôžkovú izbu 100 Eur/ 2 noci, miestenka 8 Eur, cestovné poistenie, pobytová taxa 2,50 Eur/os/noc 

ZAUJÍMAVOSTI
Halštat si obľúbili ázijskí turisti natoľko, že si v Číne vybudovali jeho kópiu.
Gustav Klimt zomrel na zápaľ pľúc spôsobený Španielskou chrípkou v roku 1918. Na jeho pamiatku je pomenovaný expresný vlak rakúskych spolkových dráh EC 7879 Gustav Klimt, ktorý jazdí na trase Graz - Viedeň - Břeclav - Brno - Česká Třebová - Praha. Obraz - Portrét Adele Bloch-Bauer I (nazývaný Zlatá Adela) kúpil v roku 2006 Ronald Lauder za 135 miliónov USD.
Na hore Krippenstain pod vyhliadkou 5 fingers je možné navštíviť Mamutiu, či Obriu ľadovú jaskyňu. Nad vyhliadkovou plošinou 5 fingers, priamo na vrchole Krippensteinu, leží nemenej pozoruhodná Welterbespirale. Táto futuristická oceľová konštrukcia ponúka útulné miesta na oddych, a nezabudnuteľné výhľady na Halštatský región.