Budapešť ako ju nepoznáte

Budapešť ako ju nepoznáte

Budapešť s jej rozmanitou, často smutnou históriou, neuveriteľnou architektúrou a bohatým kultúrnym dedičstvom je prezývaná “stredoeurópskym Parížom.” Hlavným prírodným bohatstvom mesta sú početné termálne pramene, vďaka ktorým je Budapešť najväčším kúpeľným mestom sveta. Nájdeme tu široké bulváry, zarastené zelené parky, luxus západu i ľudovú tradíciu.
Zažite neopakovateľný poznávací zájazd v metropole Maďarska.

 

Program 3 dni

1. deň

Prehliadka Budína. Hradný vrch, Rybárska bašta, morový stĺp a elegantne sa vypínajúci Matejov chrám. “Mátyás templom”, jedna z najznámejších dominánt Budapešti, je dôležitým orientačným bodom v Budíne. V interiéri chrámu sa nachádza krásna Loretánska kaplnka so sochou Panny Márie z červeného mramora. V klenotnici kostola sú vystavené skutočné skvosty stredovekého sakrálneho umenia Uhorska.
Skalná nemocnica (Hospital in the Rock) sa nachádza v podzemných chodbách pod Budínskym hradom. V múzeu uvidíme dobové prístroje z vojnových čias, operačné sály s lekármi, sanitku s pôvodnou výbavou a ešte oveľa viac.
Presun k Citadele na Gellértovu horu, ktorá nám poskytne nevšedný pohľad na panorámu mesta a obe strany Dunaja. Zostup do skalnej kaplnky.
Osobné voľno, ubytovanie, nocľah.

 

2. deň.

Prehliadka Pešti. Námestie hrdinov so známym pamätníkom milénia, ktorý pripomína 1000 rokov od príchodu maďarských kmeňov do Podunajska (r. 896). Hneď v blízkosti námestia je mestský park (Városliget) s priľahlým jazierkom a hrad “Vajdahunyad”.  Individuálne návšteva Múzea výtvarného umenia, umeleckej galérie.
Jednou z najkrajších tried mesta,”Andrássy út“, sa dostaneme bližšie k Dunaju. Známy bulvár je súčasťou svetového dedičstva Unesco.
Prehliadka parlamentu. Národná pýcha Maďarov patrí medzi najväčšie parlamentné budovy v Európe a zároveň sa môže pochváliť najhonosnejšími priestormi.
Silné emócie v nás vyvolá pamätník na brehu Dunaja. 60 párov železných topánok pripomína takmer štyritisíc obyvateľov Budapešti (najmä židovského pôvodu), ktorých tu počas druhej svetovej vojny zavraždili.
Prehliadka Baziliky sv. Štefana. Bazilika je najväčším rímskokatolíckym chrámom v Budapešti. Do chrámu sa zmestí až 8500 veriacich a jej veža ponúka nádherný výhľad na mesto.
Osobné voľno. Návšteva známych kúpeľov Rudas, kúpanie – wellness. Nocľah.

3. deň

Prehliadka významného prvku Budapešti – Veľkej synagógy. Je to najväčšia európska a druha najväčšia synagóga na svete. Trojloďový chrám má až 3.000 sedadiel a je postavený v romantickom byzantsko – maurskom štýle. K synagóge je pripojené Židovské múzeum. (Počas holokaustu bolo zavraždených 724.000 maďarských židov.)
Návšteva najväčšieho krytého trhu v Budapešti. Central Market Hall bol vyhodnotený americkou televíziou CNN ako najatraktívnejšia tržnica sveta.
Memento Park – múzeum pod holým nebom, vystavuje vo svojom areáli 42 sôch a pamätníkov zo sovietskej éry. Múzeum skrýva v sebe alegóriu, časť histórie maďarského národa.

 

Cena zájazdu 129 Eur

 

V cene je zahrnutá: autobusová doprava, 2x ubytovanie, 2x raňajky, prehliadky podľa programu bez vstupov, služby kvalitného sprievodcu, povinné zmluvné poistenie zájazdu v zmysle zákona.

V cene nie je zahrnuté vstupné: nemocnica 4000 Ft, parlament 3500 Ft, kúpele 3500 Ft, synagóga 1400 Ft, Memento park 1500 Ft. (Ceny sú čisto orientačné, v deň zájazdu sa môžu mierne líšiť.)

 

 

HODNOTENIA
V Budapešti je vždy čo pozerať, tešíme sa, že sa opäť uvidíme na vianočných trhoch.. Miro Trenčín
Večer sme sa boli okúpať v Szecsényiho kúpeľoch, trochu nás prekvapila zatuchnutosť, zastaralé šatne a drevené „mostíky cez prekážky“. Od známych kúpeľov sme to nečakali... Oľga a Kamila
Sprievodkyňa Kinga bola veľmi milá, ústretová, vedela odpovedať snáď na všetky naše zvedavé otázky týkajúce sa známych stavieb v Budapešti... Yvona, Žiar nad Hronom