Brno a Moravský kras

Brno a Moravský kras

Moravský kras je najväčšou a najvýznamnejšou krasovou oblasťou Českej republiky. Nájdeme tu unikáty živej prírody a početné archeologické, paleontologické aj kultúrne pamiatky. Prírodnou raritou Moravského krasu je určite Punkevná jaskyňa s priepasťou Macocha. V Brne nájdeme nespočetne veľa kultúrnych pamiatok a zaujímavých miest. Ktoré z nich patrí medzi najvýznamnejšie? Vybrali sme tie, ktoré by žiadny turista nemal minúť a niečo navyše. Vyberte sa s nami na zájazd, ktorý sa Vám natrvalo vpíše do srdca.

 

Program zájazdu 2 dni

 

1.deň.

Preskúmame najznámejšie pamiatky Brna: Zelný trh – baroková fontána Parnas, Divadlo Reduta, socha W. A. Mozarta, stĺp Najsvätejšej trojice, Stará radnica – nádvorie, brnenský drak. Katedrála sv. Petra a Pavla (vrátane interiéru). Denisovy sady – Obelisk, výhľad na Špilberk, Námestie Slobody, Kleinův palác, Dům pánů z Lipé, budova Moravskej banky, morový stĺp, hodinový stroj, Kapucínsky kláštor, Kostol Sv. Jakuba a „Kostnice u Svatého Jakuba“. Osobné voľno.

Pod povrchom, v hĺbke 6 – 8 metrov, v Labyrinte stredovekých chodieb a pivníc pod Zelným trhem, necháme ožiť brnenskú históriu. Súčasťou labyrintu je alchymistické laboratórium pripomínajúce slávnych lekárov, lekárnikov, fyzikov, ktorí v Brne pôsobili a preslávili mesto v celej Európe.

Navštívime 11 hektárovú Botanickú záhradu a arborétum Mendelovej univerzity. V skleníkoch sa tu pestuje približne 4000 orchideí, predovšetkým z trópov Nového sveta a JV Ázie. Nájdeme tu rastliny Kaukazu, Stredozemia, Severnej Ameriky. V záhrade nechýbajú skalničky, rozsiahle vodné a trávnaté plochy, tečúci potôčik ústiaci do niekoľkých tôní, zbierka vŕb, dubov, jazierok, mokradí a vodných rastlín. Ubytovanie v centre mesta pod hradom Špilberk, spoločná večera, osobné voľno, nocľah.

2.deň.

Čaká nás prehliadka historických interiérov a dobového nábytku renesančného zámku Blansko, ktoré sa ako jediné v ČR špecializuje na dejiny železiarstva od praveku po súčasnosť. V pivnici zámku sa nachádza Chemické laboratórium baróna Reichenbacha, objaviteľa parafínu, ktorý takmer 20 rokov žil v Blansku. Z parafínu si môžeme odliať zaujímavé ozdoby. V zámockom parku stoja sochy a fontána na nádvorí, súčasťou zámku je aj expozícia meracej techniky.

Vydáme sa na cestu do „Punkevní jeskyně“. Po zdolaní 104 schodov sa budeme prechádzať mohutnými dómami a chodbami s kvapľovou výzdobou až na dno priepasti Macocha. Macocha je najznámejší kaňon CHKO Moravský kras. Jej hĺbka je 138m vrátane Dolného jazierka, ktoré uvidíme na jej dne. Pokračovať budeme jazdou na motorovom člne po vodách podzemnej riečky Punkvy. Plavba je na jednom mieste prerušená prehliadkou Masarykovho dómu, ktorý patrí medzi najkrajšie podzemné priestory Moravského krasu. Na záver zídeme 60 schodov.

Príchod domov plánujeme večer.

Cena zájazdu 79 Eur

 

V cene je zahrnutá doprava zájazdovým autobusom, služby sprievodcu a delegáta CK, ubytovanie v Hoteli Slávia 4*- centrum Brna, polpenzia, zmluvné poistenie zájazdu v zmysle zákona.

V cene nie zahrnuté vstupné, orientačne: labyrint 160 Kč, kostnica 140 Kč, zámok Blansko 60 Kč, jaskyňa 180 Kč, botanická záhrada 60 Kč

HODNOTENIA
Veľmi pekne ďakujeme za krásny deň a veľa zážitkov 😉 Rodiny Oršulová a Mokrá