Bratislava, Devín, Pezinok, Trnava, 15. – 17. október

Bratislava, Devín, Pezinok, Trnava, 15. – 17. október

Vydajte sa na cestu po stopách kráľov a kráľovien, ktorí boli korunovaní v Bratislave takmer tri storočia, a objavte, za čím prichádzajú turisti z celého sveta do najnavštevovanejšej turistickej destinácie Slovenska.
Architektonické skvosty Trnavy stráži zachované trnavské opevnenie, ktorým sa môže pochváliť len málo miest v strednej Európe. Monumentálne hradby, Katov dom či čarovné Námestie sv. Mikuláša nám pripomenú slávu jedného z najbohatších miest Uhorska. 

 

Program zájazdu

 

1. deň

Prehliadka historického mesta Trnava, labyrint stredovekých uličiek Malého Ríma i po stáročiach vypovedá o dynamike a prosperite mesta, história dýcha z múrov meštianskych domov. Vyhliadka na mesto z mestskej veže.  

Modra, exkurzia v Slovenskej ľudovej majolike. Nazrieme do zákulisia najväčších remeselných dielní s najdlhšou tradíciou na Slovensku, kde nás oboznámia s hrnčiarskym umením a celým výrobným procesom výroby keramiky. Modranská majolika je zapísaná v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Exkurzia 6/4 Eur.

Bratislavský hrad a baroková záhrada. Pôvodne sídlo panovníkov, dnes symbol Bratislavy a sídlo Historického múzea. Z nádvoria hradu je výhľad na najstaršie sídlisko – Petržalku, UFO, most SNP aj Apollo.

2. deň

Historická Bratislava. Primaciálne námestie – nádvorie Starej radnice – Hlavné námestie – Františkánske námestie – Biela ulica – Michalská ulica – Michalská brána – Ventúrska ulica – Panská ulica – Rudnayovo námestie.     Z veže Starej radnice je nádherný pohľad na historické centrum mesta. Vstup na radničnú vežu stojí 2,50 Eur.                               

Nábrežie Eurovea. Spojenie promenády pri obchodnom centre, nábrežia a námestia smerujúceho k divadlu je výnimočným mestským prvkom, rozrastajúcim sa na moderné centrum Bratislavy. Súčasťou je aj nová budova SND obložená bielym travertínom a nákupné stredisko Eurovea. Príjemná promenáda na nábreží Dunaja s výhľadom na Bratislavský hrad.   

Galéria moderného umenia Danubiana na polostrove na Dunaji je jedinečným miestom. Moderná architektúra budovy, dramatická poloha galérie, ako aj atraktívne výstavy sú tými hlavnými dôvodmi navštíviť Danubianu. Vstupné 10/5 Eur.    

Slavín. Najväčší vojnový pamätník v strednej Európe, ktorý vďaka svojej polohe a výške 52 metrov patrí medzi dominanty mesta. Je tu pochovaných 6845 vojakov Sovietskej armády padlých pri oslobodzovaní Bratislavy počas druhej svetovej vojny. Najkrajší výhľad na mesto je vo večerných hodinách.

3. deň

Pieskový vrch Sandberg je najzápadnejším výbežkom Devínskych Karpát, z ktorého za priaznivého počasia vidieť aj Alpy.
Pôsobivá krajinná dominanta, hrad Devín, týčiaci sa nad sútokom rieky Dunaj a Morava. V priestoroch jaskyne horného hradu sa nachádza expozícia s názvom Stavebný vývoj hradu Devín. Výhľad na sútok Dunaja s Moravou. Vstupné 6/3 Eur

Slovenský Grob. Obec leží kúsok od mestečka Pezinok na rovine vedľa Malých Karpát a je známa chovom a predajom husí a kačíc aj za hranicami našej krajiny. Grobská husacina, chrumkavá a šťavnatá husacina priamo z pece, vynikajúce lokše a lahodné vínka z malokarpatskej oblasti. ( 1/4 hus, 2ks lokše, 200g červena kapusta 21 Eur)

Historické centrum Pezinka. Radničné námestie, Krušičova kúria, Turecký dom, Mariánsky stĺp, Stará radnica, Malokarpatské múzeum, zámok, zámocký park.

 

Cena zájazdu 128 Eur

 

Nástupné miesta: Prievidza, Nováky a smer Trenčín

V cene je zahrnutá: autobusová doprava, 2x ubytovanie v hoteli 3* – Bratislava (štúdia bunkového typu 2+2), 2x polpenzia, prehliadky podľa programu bez vstupov, služby sprievodcu CK, povinné zmluvné poistenie zájazdu v zmysle zákona.   

V cene nie sú zahrnuté vstupy, husacina a konzumné v Slovenskom Grobe, pobytová daň mestu 1,70 Eur/osoba/noc.

 

ČO NÁJDETE IBA V BRATISLAVE
1. Most Chucka Norrisa, pri ktorom si názov mohli zvoliť samotní obyvatelia a pri ktorom jednoznačne vyhralo toto recesistické pomenovanie. Úrady anketu nakoniec neakceptovali, no pre všetkých Bratislavčanov ostane aj napriek oficiálnemu názvu Cyklomost Slobody vždy Mostom Chucka Norrisa.
Označovanie budov delovými guľami. Toto označovanie bolo po Napoleonských vojnách bežnou praxou. Údajne mali určovať domy, ktoré ostali poškodené a mali právo na daňové úľavy. Nájdete ich napríklad na Hlavnom námestí na budove Starej radnice, na Michalskej ulici č. 6 alebo na Apponyiho paláci. Veľká časť sa nachádzala už dnes v zbúranom podhradí.
Pivo na verejných toaletách. Neznie to veľmi lákavo, ale opak je pravdou. Bývalé verejné toalety sú momentálne v Bratislave veľkým hitom. Pôvodne nevzhľadné priestory sa zmenili na nepoznanie. V týchto pivárňach vás čaká útulný interiér, štýlová terasa a k tomu bohatý výber chutných pív z malých a kvalitných pivovarov. A mnohé iné. (Zdroj - visitbratislava.com).