02 apr Predvianočný zážitkový Dublin
Dublin je uponáhľané moderné mesto plné barov, pubov a reštaurácií. Zároveň je však stále ponorené do svojej bohatej histórie. Behom nej mesto menilo svoj charakter, ovplyvňovaný írskym šarmom, aj vkusom kontinentálnej Európy.
Kdekto sa domnieva, že v Dubline stále iba prší. Tunajšiu klímu však najlepšie označiť ako premenlivú. Nečakané striedanie slnečnej oblohy a dažďových prehánok dodáva mestu zvláštne kúzlo. Zdá sa, akoby budovy menili svoju tvár podľa svetla, ktoré na ne dopadá. Úplne sa zmenia príchodom adventu a večera. Presvedčte sa sami!
Program zájazdu
1. deň
Transfer autobusom z Prievidze na letisko M.R.Štefánika Bratislava. Prílet do Dublinu, presun na ubytovanie.
Malé zoznámenie s večerným mestom. O´Connell street – široký bulvár s pomníkom Daniela O´Connella, Spire of Dublin – Dublinská ihla (2003) je nerezový špic vysoký 120 m a nový symbol mesta, najstarší obchodný dom na svete Clerys (1853) a hracie hodiny. General Post Office – Budova Hlavnej pošty s georgiánskou architektúrou a stopami po Veľkonočnom povstaní. Most O´Connell Bridge, ktorý má takmer štvorcový pôdoris.
Promenáda na brehu rieky Liffey. Známy Ha´penny Bridge (1816). Most dostal názov podľa skutočnosti, že sa v minulosti za prechod platilo mýto vo výške pol pence – half penny.
Štvrť Temple Bar s neopakovateľnou atmosférou a množstvom starobylých krčiem. Kultový pub The Temple Bar priťahuje zástupy návštevníkov, no aj v ďalších hrá skvelá tradičná írska aj moderná muzika. Nočný Dublin.
2. deň
Pešia prehliadka srdca mesta. Socha Molly Malone – miestnej predajkyne rýb opradenej legendami a ospevovanej v najznámejšej írskej pesničke, Grafton street – rušná obchodná ulica plná pouličných umelcov, ikonický kostol Sv Anny, obľúbený park St. Stephens Green so vždy zelenými záhonmi a jazierkami. V okolí parku sa nachádza množstvo múzeí.
Stredoveký Dublin. Katedrála Sv. Patrika – najväčší kostol v Írsku a jeho vzácny interiér, Christ Church Cathedral – duchovné srdce Dublinu takmer 1000 rokov.
„Irish Dance Party“ – Popoludnie so živou írskou hudbou, tanečným vystúpením a lekciou írskych tancov.
Hrad Dublin – jeden z najkrajších írskych hradov s romantickou záhradou. Vianočné trhy na nádvorí hradu. Osobné voľno.
3. deň
Krátky únik z rušného mesta vláčikom k pobrežiu Írskeho mora do najstaršieho prístavu Dublinu – rybárskej dedinky Howth. Prechádzka prístavom, záhrady hradu Howth, maják.
Návrat do centra mesta, promenáda na severnom brehu rieky Liffey. Múzeum írskej emigrácie Epic, Custom House – historická budova colnice, Famine Memorial – pomník hladomoru, výletné lode na rieke.
Guinness Storehouse – najobľúbenejšia a najlepšie hodnotená turistická atrakcia Európy. Ponoríme sa do jedinečnej histórie, srdca a duše najznámejšieho írskeho piva. Guinness Storehouse obsahuje sedem nezabudnuteľných poschodí pamiatok, zvukov a pocitov v budove, ktorá varí pivo už viac ako 250 rokov. Tento zábavný zážitok nás zavedie od zrna až po sklo, od umeleckého procesu varenia piva až po ikonické reklamy Guinness, ktoré sa stali piliermi írskej kultúry po celom svete. Pinta piva a výhľady na mesto na záver.
4. deň
Trinity College – univerzitný komplex založený Alžbetou I. Najväčším pokladom je Kniha z Kellsu z 9.storočia, podľa odborníkov najkrajší ilustrovaný stredoveký rukopis a 64 metrov dlhá knihovňa, ktorá ukrýva najstaršie knihy univerzity.
Osobné voľno na nákup suvenírov, odchod na letisko a odlet domov. Príchod do Prievidze vo večerných hodinách.
Cena zájazdu 389 Eur + letenka spoločnosti Ryanair
V cene zájazdu je: transfer autobusom z Prievidze na letisko a späť, 3x ubytovanie v overenom Hosteli priamo v centre mesta, 3x bufetové raňajky, služby sprievodcu
V cene zájazdu nie je: lístok na mestskú dopravu v Dubline 16 Eur/ pobyt, vstupné Katedrála 10 Eur, Trinity College 18 Eur, Irish Dance Party 23 Eur, Guinness Storehouse 20 Eur, záloha 30 Eur za prípadné škody v hosteli, pobytová daň 3 x 2,50 Eur, letenka od 115 Eur. Ceny sú orientačné.
CK si vyhradzuje právo na zmenu poradia navštívených miest, alebo prípadnú zmenu časti programu v závislosti od počasia, pričom charakter programu zostane nezmenený.
UBYTOVANIE: Moderný hostel s bezplatným Wi-Fi sa nachádza hneď vedľa slávneho dublinského mosta O‘ Connell Bridge. K dispozícii je recepcia s nepretržitou prevádzkou, bezplatná posteľná bielizeň, internetový kútik, práčovňa, herňa, salónik, kuchyňa, bar, kde si môžete priniesť vlastné jedlo a nápoje. Každé lôžko má funkčný záves na zabezpečenie súkromia, lampu, uzamykateľnú skrinku. V izbe budú ubytovaní iba cestujúci nášho zájazdu, 4/6 lôžkové izby. Toalety a kúpeľne sú čisto mužské a ženské, čisté a udržiavané. Hostel je vyhľadávaný cestujúcimi z celého sveta a všetkými vekovými skupinami.
LOKALITA: Temple Bar s rušným nočným životom sa nachádza len 2 minúty chôdze od hostela, Grafton street 8 minút, Trinity College 10 minút. Dublinský hrad a katedrála Christ Church sú vzdialené 15 minút chôdze.
(Alternatíva programu v prípade menej priaznivého počasia 3.deň. Georgiánsky Dublin a Merrion Square. Obytné domy patriace príslušníkom vyšších vrstiev, známych literárnych velikánov, architektúra s typickými farebnými dverami a ozdobnými klopadlami rôznych motívov a tvarov. Uprostred námestia leží park Merrion Square so sochou Oskara Wildea.)
Zájazd pre skupinu 20 – 26 cestujúcich.
Pivo Guinness a irská whiskey nie sú pre vás žiadnou novinkou. Ale vedeli ste, že prvý stetoskop, aj injekčná striekačka boli vynájdené v Dubline? Rovnako aj parná turbína, zinková masť Sudocrem, alebo slovo kvíz.
Nad hlavnou bránou hradu Dublin Castle stojí socha Spravodlivosti otočená chrbtom k mestu. Socha nemá zaviazané oči, rovnako misky váh nie sú v rovnováhe. Výstižne symbolizuje britskú nadvládu.
Hlavným nástrojom v írskej hudbe sú husle. Gitara sa v nej objavila až v 60 tych rokoch minulého storočia. Medzi ďalšie tradičné írske nástroje patria írske dudy, ktoré majú mäkší zvuk než tie škótske, drevená či kovová flauta, harmonika a bendžo - import z americkej country muziky.
Na námestí Parnell Square stojí Rotunda Hospital. Je to najstaršia dodnes fungujúca pôrodnica v Európe a možno na celom svete. V roku 1889 sa tu vykonal prvý pôrod cisárskym rezom v Írsku.
Kedysi jedálny lístok íra pozostával z varených zemiakov, kapusty a mäsa. Dnes si v Dubline vďaka mladým šéfkuchárom pochutnáte na tzv. novej írskej kuchyni. Ochutnať môžete ustrice, kraby, lososy, vidiecke syry, írsky chlieb, rôzne druhy pečiva.
Dublin je mesto, ktoré žije 24 hodín denne, preto sa tu nikdy nebudete nudiť. Prechádzaním ulicami mesta získate dojem, že na každom rohu stojí bar, alebo pub. Tie sa otvárajú väčšinou o 11 hod a zatvárajú pol hodinu po polnoci. Tu najlepšie spoznáte miestnych ľudí.
Prechody pre chodcov v Dubline sú vybavené zvukovou signalizáciou. Je to spev austrálskeho vtáka s názvom Eastern Whipbird. Kto vie, či samotní domáci vedia, že sa jedná o zvuk, ktorý vydáva tento vták. 🙂
Kilmainham Gaol postavený v roku 1796 bol pôvodne nový typ väznice nahradzujúcej žalár. Zariadenie väznilo mnoho pozoruhodných mien a zároveň bolo svedkom popráv vodcov Veľkonočného povstania z roku 1916. Dnes je tu múzeum s vysokou návštevnosťou.