01 apr Bratislava, Modra, Pezinok, Trnava
Vydajte sa na cestu po stopách kráľov a kráľovien, ktorí boli korunovaní v Bratislave takmer tri storočia, a objavte, za čím prichádzajú turisti z celého sveta do najnavštevovanejšej turistickej destinácie Slovenska.
Architektonické skvosty Trnavy stráži zachované trnavské opevnenie, ktorým sa môže pochváliť len málo miest v strednej Európe. Monumentálne hradby, Katov dom či čarovné Námestie sv. Mikuláša nám pripomenú slávu jedného z najbohatších miest Uhorska.
Program zájazdu
1. deň
Modra, exkurzia v Slovenskej ľudovej majolike. Nazrieme do zákulisia najväčších remeselných dielní s najdlhšou tradíciou na Slovensku, kde nás oboznámia s hrnčiarskym umením a celým výrobným procesom výroby majoliky. Modranská majolika je zapísaná v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Exkurzia 6/4 Eur.
Modranské námestie. Posedenie pri káve, alebo dobrom vínku, mestská veža. Vo veži sa nachádza šesť zvonov a vežové hodiny, ktoré vidíte zo všetkých svetových strán. Prehliadka historických objektov Modry, hradby mesta, stará synagóga.
Historický okruh Pezinkom. Zámocký park, zámok, Kapucínsky kostol a kláštor, Turecký dom, Mariánsky stĺp, Stará radnica, Radničné námestie.
Malokarpatské múzeum – stála expozícia vinohradníctva a vinárstva pod Malými Karpatami. Múzeum sídli vo vinohradníckom meštianskom dome zo 17. storočia. Vstupné 4/3 Eur.
Schaubmarov mlyn – jediný zachovalý potočný mlyn na Slovensku s funkčnou technológiou. Expozícia mlynárstva a galéria výtvarného umenia, v ktorej dostáva priestor najmä moderné umenie a dizajn. Schaubmarov mlyn je najväčší potočný mlyn v Európe. Vstupné 3/1,50 Eur.
2. deň
Galéria moderného umenia Danubiana na polostrove na Dunaji je jedinečným miestom. Moderná architektúra budovy, dramatická poloha galérie, ako aj atraktívne výstavy sú tými hlavnými dôvodmi navštíviť Danubianu. Vstupné 10/5 Eur.
Bratislavský hrad a baroková záhrada. Pôvodne sídlo panovníkov, dnes symbol Bratislavy a sídlo Historického múzea. Z nádvoria hradu je výhľad na najstaršie sídlisko – Petržalku, UFO, most SNP aj Apollo.
Historická Bratislava. Primaciálne námestie – nádvorie Starej radnice – Hlavné námestie – Františkánske námestie – Biela ulica – Michalská ulica – Michalská brána – Ventúrska ulica – Panská ulica – Rudnayovo námestie. Z veže Starej radnice je nádherný pohľad na historické centrum mesta. Vstup na radničnú vežu stojí 2,50 Eur.
Nábrežie Eurovea. Spojenie promenády pri obchodnom centre, nábrežia a námestia smerujúceho k divadlu je výnimočným mestským prvkom, rozrastajúcim sa na moderné centrum Bratislavy. Súčasťou je aj nová budova SND obložená bielym travertínom a nákupné stredisko Eurovea. Príjemná promenáda na nábreží Dunaja s výhľadom na Bratislavský hrad.
Slavín. Najväčší vojnový pamätník v strednej Európe, ktorý vďaka svojej polohe a výške 52 metrov patrí medzi dominanty mesta. Je tu pochovaných 6845 vojakov sovietskej armády padlých pri oslobodzovaní Bratislavy počas druhej svetovej vojny. Najkrajší výhľad na mesto je vo večerných hodinách.
3. deň
Pôsobivá krajinná dominanta, hrad Devín, týčiaci sa nad sútokom rieky Dunaj a Morava. V priestoroch jaskyne horného hradu sa nachádza expozícia s názvom Stavebný vývoj hradu Devín. Výhľad na sútok Dunaja s Moravou. Vstupné 6/3 Eur.
Prehliadka historického mesta Trnava, labyrint stredovekých uličiek Malého Ríma i po stáročiach vypovedá o dynamike a prosperite mesta, história dýcha z múrov meštianskych domov. Vyhliadka na mesto z mestskej veže.
Nástupné miesta: Prievidza, Nováky a smer Trenčín
Cena zájazdu 143 Eur
V cene je zahrnutá: autobusová doprava, 2x hotelové ubytovanie, 2x polpenzia, prehliadky podľa programu bez vstupov, služby sprievodcu
Cena nezahŕňa pobytovú daň mestu 1,70 Eur/osoba/noc, príplatok za 1-lôžkovú izbu 26 Eur/ pobyt, miestenku 6 Eur, cestovné poistenie.
1. Most Chucka Norrisa, pri ktorom si názov mohli zvoliť samotní obyvatelia a pri ktorom jednoznačne vyhralo toto recesistické pomenovanie. Úrady anketu nakoniec neakceptovali, no pre všetkých Bratislavčanov ostane aj napriek oficiálnemu názvu Cyklomost Slobody vždy Mostom Chucka Norrisa.
Označovanie budov delovými guľami. Toto označovanie bolo po Napoleonských vojnách bežnou praxou. Údajne mali určovať domy, ktoré ostali poškodené a mali právo na daňové úľavy. Nájdete ich napríklad na Hlavnom námestí na budove Starej radnice, na Michalskej ulici č. 6 alebo na Apponyiho paláci. Veľká časť sa nachádzala už dnes v zbúranom podhradí.
Pivo na verejných toaletách. Neznie to veľmi lákavo, ale opak je pravdou. Bývalé verejné toalety sú momentálne v Bratislave veľkým hitom. Pôvodne nevzhľadné priestory sa zmenili na nepoznanie. V týchto pivárňach vás čaká útulný interiér, štýlová terasa a k tomu bohatý výber chutných pív z malých a kvalitných pivovarov. A mnohé iné. (Zdroj - visitbratislava.com).